Čo majú spoločné poľské potraviny s Volkswagenom?

Autor: Malgorzata Wojcieszynska | 15.7.2013 o 9:03 | (upravené 15.7.2013 o 9:09) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  1642x

„Na základe hygienických noriem Vám oznamujeme, že v našej kuchyni používame prevažne slovenské potraviny. V žiadnom prípade nenakupujeme od firiem z Poľska, Ukrajiny, Číny a podobných štátov, kde sa zanedbávajú hygienické normy". Taký oznam si mohli prečítať zákazníci jednej z jedálni na Slovensku. Čo Vy na to? Páči sa Vám? Cítite sa vďaka tomu bezpečnejšie? Veď zákazník ma právo vedieť odkiaľ pochádza tovar! Alebo prebehlo Vám hlavou, že predsa len tu niečo nesedí?

Nie je to podľa Vás diskriminácia? Jej prvý krok? Dnes sú na ozname vymenovaní producenti z Poľska, Ukrajiny a Číny, ale zajtra to môže byť dodávateľ z Hornej - Dolnej, pán Novák, Kováč alebo Vy.

Ja viem, určite mi tu napíšete, že som Poľka a preto sa ozývam. Skúste sa ale na to pozrieť ináč.

Predstavte si situáciu (čisto teoreticky): zbadáte vo Viedni nápis na dverách autosalónu, napríklad Volkswagena: „Na základe bezpečnostných noriem Vám oznamujeme, že v žiadnom prípade nenakupujeme autá vyrobené v Bratislave, ani žiadne súčiastky od slovenských dodávateľov, kde sa zanedbávajú bezpečnostné normy". Nezarazilo by Vás to? Ale veď ide o bezpečnosť a teda zdravie Rakúšanov! A čo by si pomysleli obyvatelia Viedne, keby zbadali taký nápis? Možno, že by niektorí túto predajňu, ktorá diskriminuje Slovákov obchádzali širokým oblúkom. Možno by to niekto nahlásil na patričný úrad. Možno. Ale určite by sa našli aj takí, ktorí by si riadne zvážili kúpu slovenských výrobkov. A ináč by sa pozerali na Vašu svokru, ktorá robí opatrovateľku vo Viedni. A majiteľ viedenskej reštaurácie by zvážil, či zamestná Vášho brata vo svojom podniku. Vyľudnili by sa aj bratislavské kaviarničky obľúbené rakúskymi turistami.

Tu nejde o to, či súčiastky do áut vyrobené na Slovensku spĺňajú všetky normy, alebo či sa niekedy našli aj nejaké vadné kusy. Tu ide o prístup, ktorý je diskriminačný.

V jednom z poľských seriálov, ktorý parodoval socialistické časy, boli v obchode na nástenke fotografie nežiaducich zákazníkov. Kam sme sa to až dostali (alebo kam sme sa vrátili), keď dnes v jedálenských zariadeniach na Slovensku sú na nástenkách oznamy s informáciou o nežiaducich dodávateľoch? Našťastie, po intervencii v hore spomínanej jedálni, diskriminačný oznam zmizol. Ale kto vie, koľko je ešte takých, ktorí nekalým spôsobom bojujú s konkurenciou s Poľska, Ukrajiny, Číny, z Hornej - Dolnej, s pánom Novákom, či Kováčom...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?