(Ne)záujem susedov?

Autor: Malgorzata Wojcieszynska | 16.8.2013 o 9:25 | Karma článku: 17,09 | Prečítané:  4657x

Pred niekoľkými dňami som počula správu z Poľska, že v istom meste obyvateľom paneláku odstavili na pár dnÍ vodu počas najväčších horúčav. Prečo? Lebo v jednom byte tiekla a zatápala ostatných. Majitelia tohto bytu boli odcestovaní a nikto zo susedov nevedel, kedy sa vrátia a ani nemali na nich žiaden kontakt. Trpeli všetci susedia, utrpel aj majiteľ bytu, kde sa porucha stala. Na vine sú zlé susedské vzťahy, alebo priam žiadne.

Oproti bytu, kde som s rodičmi bývala v paneláku vo Vroclavi, bývala pani Krysia s rodinou. Vyrastala som spolu s jej dcérou. Keď pani Krysia išla do pôrodnice, starali sa moji rodičia o jej staršie dieťa, keď do pôrodnice išla moja mama, ja som trávila čas u susedov. Potom sa moja sestra hrala s mladšou dcérou susedky. Keď sme niekam cestovali, na náš byt dozerala samozrejme pani Krysia. Keď jej došiel cukor alebo múka, zaklopala nám na dvere, aby si chýbajúce ingrediencie požičala. A to nehovorím o tom, ako si moji rodičia so susedmi navzájom pomáhali „zháňať" potraviny za čias hlbokej krízy. Všetky rodinné oslavy sme prežívali spolu: spolu sme smútili, spolu sme sa radovali. A keďže som v takých podmienkach vyrastala, zdalo sa mi to štandardné.

No štandardné to ale nebolo, o čom som sa presvedčila, keď som sa presťahovala do Bratislavy. Bývala som v dvoch lokalitách hlavného mesta a v žiadnej som také susedské vzťahy nezažila. So susedmi sme sa poznali len z vidienia, nevedeli sme o sebe skoro nič. Nemala by som ani odvahu si od nich požičať cukor, a ani odo mňa si nikto nič nepýtal. Neviem, ako by sme dopadli, keby niekomu z nás vytopilo byt počas našej neprítomnosti.

Keď sme sa s manželom presťahovali na vidiek postupne sme sa zoznamovali s novými susedmi a dnes je to tak ako za starých čias s paňou Krysiou: spolu prežívame rodinné radosti a smútky, navštevujeme sa, nielen kvôli požičaniu si cukru, či múky. My proste SU-SEDÍME, sú-citíme, sú-ladíme, sú-hlasíme... A je nám dobre. K prehĺbeniu susedských vzťahov došlo, keď sme zrušili plot medzi našimi záhradami. Vtedy sme zistili, aký fajn ľudia vedľa nás žijú. Niektorí sa čudujú a priam sa pýtajú, kedy si plot postavíme znova. Toľko je plotov medzi ľudmi, tých fyzických a mentálnych, že niet sa čomu čudovať, keď cenou za to je necitlivosť, prázdno, či... sucho tak ako v prípade na začiatku spomínaných obyvateľov istého paneláku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.


Už ste čítali?